Wręczono nominacje paralimpijskie na igrzyska w Paryżu. Zawodnicy złożyli ślubowanie

„Aux Champs-Élysées!” – wybrzmiał refren słynnej piosenki Joe Dassina 9 sierpnia, podczas uroczystości wręczenia nominacji do paralimpijskiej reprezentacji Polski. To właśnie tą piękną paryską aleją 28 sierpnia przemaszerują sportowcy w czasie ceremonii otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich.

Do Paryża pojedzie 84 zawodniczek i zawodników. Do 8 września wystartują w rekordowej liczbie 15 spośród 22 dyscyplin przewidzianych w programie igrzysk paralimpijskich. Dziewięcioro z nich wystąpi ze wsparciem asystenta, pilota lub przewodnika.

- Pragnę serdecznie pogratulować zawodnikom i trenerom tych 84 kwalifikacji – mówił Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego (PKPar), podczas uroczystości wręczenia nominacji, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie. – To już jest powód do dumy, a zarazem wielkie wyróżnienie. Udowodniliście tym samym, wielu z Was po raz kolejny, że wspinacie się na absolutny szczyt i należycie do elity sportu osób z niepełnosprawnościami.

Łukasz Szeliga podziękował nie tylko zawodnikom i trenerom, ale także wszystkim pracownikom klubów, organizacji, związków sportowych. Podkreślił także wsparcie ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, władz samorządowych każdego szczebla, a także coraz większej grupy sponsorów i partnerów.

- Wiadomo, że Paryż jest niezwykłym miejscem – podkreślił. – Miejscem, które swoimi wydarzeniami wielokrotnie wyprzedza epokę, inspirując ludzi. Mam nadzieję, że naszych zawodników i trenerów zainspiruje do tego, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Nie będę wywierać presji medalowej, bo wiem, że jeżeli zrealizujecie swoje założenia w stu procentach, to medale będą pochodną Waszych występów.

Sport daje możliwości

Zawodniczkom i zawodnikom oraz przedstawicielom sztabów szkoleniowych nominacje wręczali wiceministrowie, przedstawiciele sponsorów i partnerów, a także członkowie Zarządu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Na scenie pojawiali się reprezentanci kolejnych dyscyplin, w tym wielu medalistów poprzednich igrzysk paralimpijskich.

- Dzisiaj w centrum wydarzeń są 84 osoby, które pomimo wielu trudności, wiem coś na ten temat, a być może właśnie dzięki nim są dzisiaj w tym miejscu, poprzez swoją siłę i determinację za chwilę dadzą nam tak wiele radości, bo będą walczyć o najwyższe laury w sporcie – mówił Łukasz Krasoń, Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Ale tak naprawdę dzieje się coś jeszcze. Bo sport może stać się czymś, co urozmaici, polepszy życie wielu z nas. Mówię tu nie tylko o osobach z niepełnosprawnościami, mówię o każdym, kto chciałby kiedyś z wygodnej postawy z pilotem w ręku przed telewizorem wyjść i pograć w gałę, porzucać do kosza czy pobawić się w inny sport. Bo sport daje możliwości, w szczególności wielu z nas, osób z niepełnosprawnościami.

Wiceminister podzielił się wspomnieniem, że – zainspirowany igrzyskami w Tokio – sam chciał rozpocząć karierę w bocci. Nigdy jednak nie było na to czasu.

Niemożliwe staje się możliwe

Nominacje odebrali także członkowie misji paralimpijskiej, na czele z jej szefem, Romualdem Schmidtem, Sekretarzem Generalnym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego, a także misji medycznej. Otrzymał ją także Michał Pol, attaché prasowy na igrzyska w Paryżu, który wspólnie z Sylwią Michałowską prowadził całą uroczystość. Głos zabrał także Piotr Borys, Wiceminister Sportu i Turystyki.

- To Wy pokażecie w Paryżu, że niemożliwe staje się możliwe – zwrócił się do sportowców. – Kibicuję każdemu z Was, bo już udział w igrzyskach jest wielką nobilitacją. To wielkie szczęście móc reprezentować nasz kraj, walczyć o największe cele sportowe. Życzę każdej i każdemu z Was, aby jak najczęściej Mazurek Dąbrowskiego mógł być zagrany i odśpiewany, a polska flaga wznosiła się jako pierwsza. Ale chodzi także o to, żebyście pokazali całej Polsce, wszystkim tym, którzy dzisiaj, z uwagi na niepełnosprawność, pozostają w domach, nie mogą się przełamać, aby byli w stanie rehabilitować się m.in. poprzez sport. To wszystko jest możliwe, jesteście tego przykładem i wzorcem.

Uroczystości towarzyszyło wykonanie polskiego hymnu narodowego, a przyrzeczenie paralimpijskie w imieniu wszystkich zawodniczek i zawodników odczytali chorąży reprezentacji na igrzyska w Paryżu, kulomiotka Lucyna Kornobys i skoczek wzwyż Maciej Lepiato, którzy na poprzednich igrzyskach zdobyli łącznie dwa złote medale, dwa srebrne i jeden brązowy. W imieniu sztabu szkoleniowego oraz misji paralimpijskiej przyrzeczenie wygłosili: Beata Pożarowszczyk-Kuczko, trenerka reprezentacji parapływackiej, oraz Zbigniew Lewkowicz, trener kadry paralekkoatletycznej.

Uroczystości towarzyszył minirecital piosenek francuskich w wykonaniu Justyny Bacz z zespołem, skosztować można też było francuskiej kuchni. Poczta Polska tradycyjnie już przygotowała z okazji igrzysk paralimpijskich znaczek, tym razem autorstwa Pawła Myszki, który przedstawił na nim elementy graficzne nawiązujące do Paryża i igrzysk. Premierowej prezentacji znaczka dokonały paralekkoatletki Barbara Bieganowska-Zając i Renata Śliwińska, których twarze znalazły się wśród ośmiorga paralimpijczyków na arkuszu tej serii znaczków.

Skład reprezentacji Polski na XVII Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu

Boccia

Kinga Koza (asystentka: Michalina Kasprowiak), Edyta Owczarz (operatorka rampy: Krystyna Owczarz), Damian Iskrzycki (operator rampy: Dariusz Borowski)

Parabadminton

Oliwia Szmigiel, Bartłomiej Mróz

Parakajakarstwo

Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla, Mateusz Surwiło

Parakolarstwo

Patrycja Kuter (pilotka: Katarzyna Kornasiewicz), Otylia Marczuk (pilotka: Ewa Bańkowska), Karol Kopicz (pilot: Marcin Białobłocki), Zbigniew Maciejewski, Rafał Wilk

Paralekkoatletyka

Barbara Bieganowska-Zając, Jagoda Kibil, Lucyna Kornobys, Faustyna Kotłowska, Róża Kozakowska, Karolina Kucharczyk, Klaudia Maliszewska, Joanna Mazur (przewodnik: Michał Stawicki), Joanna Oleksiuk, Ingrid Renecka, Renata Śliwińska, Anna Trener-Wierciak, Michał Derus, Bartosz Górczak, Robert Jachimowicz, Piotr Kosewicz, Aleksander Kossakowski (przewodnik: Krzysztof Wasilewski), Michał Kotkowski, Maciej Lepiato, Damian Ligęza, Łukasz Mamczarz, Jakub Mirosław, Tomasz Paulinski, Rafał Rocki, Lech Stoltman (nazwisko ostatniego z paralekkoatletów poznamy w najbliższych dniach)

Parałucznictwo

Ksenija Markitantowa, Milena Olszewska, Łukasz Ciszek

Parapływanie

Zuzanna Boruszewska, Oliwia Jabłońska, Joanna Mendak, Jacek Czech, Michał Golus, Igor Hrehorowicz, Krzysztof Lechniak, Alan Ogorzałek, Kamil Otowski

Parapodnoszenie ciężarów

Justyna Kozdryk, Paulina Przywecka-Puziak, Marzena Zięba, Wawrzyniec Latus

Parastrzelectwo

Emilia Babska, Emilia Trześniowska, Marek Dobrowolski, Szymon Sowiński

Paraszermierka

Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Adrian Castro, Michał Dąbrowski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender

Parataekwondo

Patrycja Zewar

Paratenis stołowy

Dorota Bucław, Katarzyna Marszał, Natalia Partyka, Karolina Pęk, Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki, Rafał Czuper, Piotr Grudzień, Tomasz Jakimczuk, Igor Misztal, Maciej Nalepka

Paratriathlon

Monika Belczewska, Marta Dzieciątkowska, Łukasz Wietecki (przewodnik: Jacek Krawczyk)

Paraujeżdżenie

Monika Bartyś

Parawioślarstwo

Jolanta Majka, Michał Gadowski

**

Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Stoke Mandeville przez dra Ludwiga Guttmanna, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Od pierwszego występu w 1972 r. nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich igrzyskach w Tokio w 2021 r. polska kadra wywalczyła łącznie 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.

**

Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest związkiem stowarzyszeń istniejącym od 1998 roku. Jego celem jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie idei paralimpizmu. Jest organem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem Narodowej Reprezentacji Paralimpijskiej na igrzyska letnie i zimowe. Do zadań Komitetu należy także propagowanie wartości sportu paralimpijskiego: odwagi, determinacji i równości.

Już w najbliższą sobotę wielkie święto tarnowskiego parapływania. Na basenie Akademia Tarnowska odbędzie się III  edycja Pływackiego Memoriału im. Andrzeja Ziembowskiego, znanego tarnowskiego paralimpijczyka, działacza sportowego i społecznego.
Uroczyste rozpoczęcie zawodów odbędzie się o godzinie 14.00.

 

III MemoriaAZ

Czy trening w lesie, na łonie natury, Osób z niepełnosprawnością jest możliwy ❓️❓️❓️????????????

❗️❗️????????Oczywiście że TAK????????❗️❗️

Dzięki programowi #SportowaNatura, w ramach projektu "Parasportowa natura", mamy możliwość pokazać i udowodnić, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą do aktywności w naturalnych warunkach przyrody takich jak tereny leśne. Las daje naprawdę ogromne możliwości, ma świetne walory zarówno do ćwiczeń sportowych jak i usprawniania się Osób z niepełnosprawnościami. Trening na świeżym powietrzu ma także ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu i daje solidny zastrzyk endorfin❗️????❗️????

Poza tym otoczenie lasu pozwala się zrelaksować i bardzo odprężyć ????‍♂️????‍♀️

Głównym Partnerem projektu są Lasy Państwowe (www.lasy.gov.pl) bez których te działania nie były by możliwe.

View the embedded image gallery online at:
http://start-tarnow.pl/index.php/aktualnosci#sigFreeId080cdb8c2e

Logo LP — Lasy Państwowe