Tarnowianie Mistrzami Europy!!!

Michał Derus oraz Joanna Mazur, wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim, wywalczyli tytuły Mistrzów Europy podczas Mistrzostw Europy IPC w Lekkiej Atletyce. Dwa brązowe medale na tych zawodach wywalczyła trzecia z zawodników tarnowskiego START – Anna Trener-Wierciak.

Od 11 do 16 czerwca 51-osobowa kadra polskich niepełnosprawnych Lekkoatletów walczyła na Stadio Olimpico Comunale we włoskim Grosseto o jak najlepsze wyniki a także przepustki do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, podczas Mistrzostw Europy IPC w Lekkiej Atletyce. W kadrze tej znaleźli się także zawodnicy Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych START: Michał Derus, Joanna Mazur wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim oraz Anna Trener-Wierciak. Kierownikiem całej Reprezentacji Narodowej powołany został natomiast trener tarnowskiego klubu – Bartłomiej Tott.

Tarnowscy lekkoatleci spisali się podczas tych mistrzostw znakomicie. Jako pierwsza z trójki tarnowian do walki o medale przystąpiła Joanna Mazur, która wraz ze swoim przewodnikiem Michałem Stawickim, najpierw wygrała półfinał biegu na 200 metrów w klasie T11 (zawodnicy niewidomi) z czasem 28,00 sek., a następnie w biegu finałowym nasza para pobiegła wręcz rewelacyjnie, wygrywając go w czasie 26,73 sek. i ustanawiając tym samym nowy Rekord Mistrzostw.

Tarnowska sprinterka oraz jej przewodnik wystartowali ponad to w biegach na 400 i 100 metrów. Dystans 400 metrów okazał się dla nich niesamowicie pechowy. Nasi zawodnicy zostali zdyskwalifikowani po tym jak biegnąc na prowadzeniu, ze znaczną przewagą i w znakomitym czasie, na prostej startowej rozłączyli się, zgubili rytm i koordynację biegu co spowodowało że Asia wbiegła na tor sąsiedni. Dystans 100 metrów Mazur i Stawicki pokonali w czasie 13,14 sek. co dało im drugie miejsce i tytuł Wice  Mistrzów Europy a do złota zabrakło zaledwie 0,06 sekundy.

Tytuł Mistrza Europy na dystansie 100 metrów w klasie T47 (zawodnicy z częściową amputacją kończyn górnych) obronił Michał Derus. Tarnowski sprinter, którego trenuje znakomity tarnowski trener dr Piotr Kuczek, wygrał bieg półfinałowy ustanawiając nowy Rekord Mistrzostw – 11,01 sek., a następnie potwierdził że jest „królem setki” wygrywając finał na tym dystansie.

Anna Trener-Wierciak wywalczyła w Grosseto dwa brązowe medale w konkurencjach skoku w dal oraz w sprincie na dystansie 100 metrów w klasie T38 (zawodnicy z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego). W konkursie skoku w dal Ania z wynikiem 4,43 m, który uzyskała w trzeciej próbie, zajęła trzecie miejsce przegrywając jedynie z rekordzistką świata Margaritą Goncharovą z Rosji oraz doświadczoną zawodniczką z Litwy. Na dystansie 100 metrów nasza zawodniczka uzyskała czas 13,53 sek. wygrywając brąz o zaledwie 0,11 sek.

Poza tymi dwiema konkurencjami Ania wystartowała jeszcze na dystansie 200 metrów. W rywalizacji na tym dystansie uzyskała czas 27,65 sek. co dało jej czwarte miejsce Mistrzostw Europy, a do brązowego medalu zabrakło jedynie 0,25 sekundy.

Mistrzostwa Europy w Grosseto zapiszą się grubym drukiem w historii Lekkiej Atletyki zawodników niepełnosprawnych. Polscy zawodnicy wywalczyli podczas tych zawodów największą w historii liczbę 50 medali, na którą złożyło się 22 złote, 11 srebrnych i 17 brązowych, co pozwoliło zająć, najwyższe w historii, trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw.